Tehetséggondozás az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karon
A tudományos diákköri munkának a jogelőd, (ATEK, PATE, NYME) egyetemeken és a jelenlegi Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér mosonmagyaróvári Karán (korábbi Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karán) hosszú múltja van, mert közel 150 éve, az 1870-es évek elején kialakult hallgatói szakmai egyesületi tevékenység tiszteletreméltó hagyományait folytatva ma is igyekszünk értéket felmutatni és az egyetemi képzés szerves részeként a tehetséggondozást végezni.
A mosonmagyaróvári karon számos példa bizonyítja, hogy a tudományos diákkör az a műhely, ahol a hallgatók és konzulens tanárok olyan viszonyba kerülhetnek, és olyan együttműködés alakulhat ki közöttük, amely jelentős eredményeket hozhat, és amelyben a jövő oktatói és kutatói nemzedéke készülődik a színvonalas nemzedékváltásra. A karon a tudományos diákkör szakterületei: állattudomány, növénytudomány, élelmiszertudomány, agrárökonómia és víz- és környezettudomány, vidékfejlesztés. A tudományos diákköri munkát a Kari Tudományos Diákköri Tanács (TDT) koordinálja és az alábbi szempontok szerint valósítja meg:
- Az egyes szakterületek, tudományos diákköri csoportok ösztönzése tudományos diákköri témák meghirdetésére.
- A témák nyilvánosságának biztosítása és a meghirdetett témákban a hallgatók munkájának támogatása.
- A meghirdetett témák döntően az egyes tanszékek kutatásaihoz, az akkreditált kari doktori programokhoz, illetve a karon folyó pályázatokhoz kapcsolódnak.
A kari és egyetemi konferenciák mellett a kar 3 alkalommal (1969, 1989, 2017) rendezte meg az OTDK Agrártudományi Szekcióját és öt alkalommal (1982, 1992, 2000, 2006, 2018) a MÉTE országos TDK konferenciáját. Továbbá 2017 óta egyre szélesebb körben tudjuk bevonni a régió mezőgazdasági szakközépiskoláinak tanulóit is a tudományos diákkörbe hozzájárulva a középiskolai tehetséggondozáshoz is.
A TDK mellett több szakmai versenyen is lehetősége van hallgatóinknak megmérettetni elméleti és gyakorlati tudásukat. Az Országos Gazdászverseny minden évben ősszel kerül megrendezésre Kaposváron, ahol már 4 alkalommal hozták el hallgatóink az I. helyezést jelentő aranyvillát, továbbá egy II. és egy III. helyezést értek el.
Az utóbbi években hallgatóink az Agrovirtus országos digitális agrármenedzsment versenyben is szerepeltek, ahol 2021-ben a több mint 100 csapatból álló nemzetközi mezőnyben I. helyezést értek el.
A tehetséggondozásban jó együttműködés valósul meg az Óvári Gazdász Szakkollégiummal.
Nálunk a tehetség nem vész el!
Bővebb információ: https://mek.sze.hu/kezdolap