Beszámoló az NTP-HHTDK-23-0045 pályázati azonosítószámú
SZE tudományos és művészeti diákkör című projektről
A 2023/24-es tanévre elnyert projekt segítségével megvalósítottuk az Egyetemi Tudományos és Művészeti Diákköri Tanács által kitűzött célt a támogatási időszak alatt, miszerint a diákköri tevékenységbe a tudományterületek széles spektrumaként minden karunkról minél több hallgató kapcsolódjon be, ezáltal hozzásegítve őket a munkaerőpiacon való sikeresebb érvényesüléshez, a megalapozott tudományos életpályához. A tanévben megrendezett intézményi Tudományos és Művészeti Diákköri Konferenciákon minden karunk képviseltette magát. A rendezvények lebonyolítása során hasznosítottuk a korábbi TDK-szervezői tapasztalatainkat. A 2023/24-es tanévben két intézményi TDK konferenciát szerveztünk, amelyek 2023. november 29-én és 2024. április 24-én kerültek megrendezésre.
A 2023/2024-es tanév őszi és tavaszi félévében is felkészítő képzéseket szerveztünk a TDK iránt érdeklődő hallgatók számára a tudományos írásmű készítésének folyamatáról és hatásos előadási módjáról. A képzésekre 5 alkalommal került sor szerda délutánonként, összesen 20 órában mind a két félévben. A felkészítéseket különböző karok oktatói és az Egyetemi Könyvtár és Levéltár munkatársai tartották. A felkészítő képzések témái a következők voltak: Témaválasztás, absztrakt írás; Könyvtári adatbázisok; Tudományos dolgozat tartalmi és formai követelményei; Adatbányászat: a digitális kompetenciák elmélyítése; Prezentáció és előadástechnika. A képzések felépítésével hozzásegítjük az érdeklődő hallgatókat és középiskolásokat a megfelelő pályamunka elkészítéséhez és szakmai előadásához.
A támogatás segítségével megszervezésre került 2023. november 29-én az intézményi Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencia, illetve a Tehetségnap, vagyis a TDK-hoz kapcsolódó programok egész napos rendezvénysorozattá való kibővítése. A Konferencia ünnepélyes megnyitója az Egyetem Művészeti Karos hallgatóinak előadásával indult, majd Dr. Konczosné Prof. Dr. Szombathelyi Márta ETDT elnök mondott köszöntőt. A Konferencián résztvevő 244 egyetemi hallgató 32 szekció keretében összesen 227 előadáson mutatta be tudományos vagy művészeti területen elért eredményeit. A szekcióülésekkel párhuzamosan ún. pánikoldó programok zajlottak, amelyek keretében önmenedzselés és személyiségfejlesztő elődásokon, workshopon vehettek részt a hallgatók.
A TDK-n 39 hallgatónak első díj, 32 hallgatónak második díj, 25 hallgatónak harmadik díj és 43 hallgatónak különdíj került kiosztásra. A Konferencián 184 pályamunka szerzett jogosultságot a 2025 tavaszán megrendezésre kerülő Országos Tudományos és Művészeti Diákköri Konferenciára.
A tavaszi félévben 2024. április 24-én került megrendezésre az intézményi Diákköri Konferencia. A Konferencián részt vevő 310 egyetemi hallgató 36 szekció keretében összesen 186 tudományos és 91 zenei előadásban mutatta be tudományos vagy művészeti területen elért eredményeit. A Konferencián 36 első díj, 36 második díj, 21 harmadik díj és 46 munka előadóinak különdíj került kiosztásra. A tavaszi félévben 135 pályamunka szerzett jogosultságot a 37. OTDK-ra.
Az Egyetemi Tudományos és Művészeti Diákköri Tanács több toborzó eseményen is bemutatta tevékenységét, ezzel ösztönözve a hallgatókat a félévente megrendezésre kerülő TDK Konferencián. Toborzó események voltak az egyetemi Gólyahét, amikor a frissen beiratkozókat köszönthette a Tanács elnöke egy előadás keretében, a Kutatók éjszakája, ahol a Tanács tagjai vettek részt az állomáspontos vetélkedőn állomáspontként. A Nyitott Kapuk Napja, ahol számos érdeklődő középiskolást tájékoztattunk.
A tanév során számos esetben szerveztünk toborzó programokat. Ezek közül kiemelten:
- Gólyahét 2023. aug. 30. szept. 3. 3 nap SZE központi Campus: a gólyáknak csoportonként motivációs előadás és kreatív feladat
- Kutatók éjszakája 2023. szept. 29. 1 nap a SZE központi Campus megnyitotta kapuit a győri polgárok számára kis iskolásoktól a felnőttekig
- Szervezeti Nyílt Nap 2023. ősz során SZE központi Campus motivációs előadás és kreatív feladat
- Nyitott Kapuk január 16. SZE központi Campus motivációs előadás és kreatív feladat
A Pályázat fontos eleme volt a középiskolások bevonása az egyetemi tudományos tevékenységbe. Ennek több formája is megvalósult. Az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar tíz oktatója 2023. szeptember és november között oktatói mentorálással segítette agrár középiskolások felkészítése a novemberi TDK napra. Valamint az Egészség- és Sporttudományi Kar 4 oktatója vett részt a mentorálában. Ennek eredményeként 14 középiskolából 43 diák, a Középiskolás Egészség- és Sporttudományi Szekcióban 11 fő, a Középiskolás Állattudományi Szekcióban 10 fő, a Középiskolás Növénytudományi Szekcióban 11 fő és a Középiskolás Biológiai és Élelmiszertudományi Szekcióban11 diák mutatta be prezentációban a kutatása eredményeit. A zsűrizésben szerepet vállaltak Kisalföldi Agrárszakképzési Centrum vezetői, a résztvevő iskolák vezetői, oktatói, továbbá a SZE oktatói. Az előadások és az eredményhirdetés között a diákok szakmai előadáson vehettek részt. A középiskolások bevonását szolgálta a szakmai látogatás szervezése/lebonyolítása, amelynek keretében 2023 októberében 3 középiskola diákjai látogattak el a SZE AKMK-ra. Szakmai programok vettek részt és ismerkedtek az egyetemi élettel.
Eseményeinket, információkat, felhívásokat, eredményeket folyamatosan kommunikáltuk a honlapunkon (tdk.sze.hu), a központi Tehetségfalon, továbbá a Neptunon keresztül, a kari titkárságok és az ETDT kari tagjainak segítségével, az EHÖK csatornáin, továbbá az egyetemi sajtó segítségével széles körben.
Győr, 2024. szeptember 20.