Beszámoló az NTP-HHTDK-22-0052 pályázati azonosítószámú
SZE tudományos és művészeti diákkör című projektről
A projekt segítségével megvalósítottuk a kitűzött célt a támogatási időszak alatt, miszerint a diákköri tevékenységbe a tudományterületek széles spektrumaként minden karunkról minél több hallgató kapcsolódjon be, ezáltal hozzásegítve őket a munkaerőpiacon való sikeresebb érvényesüléshez, a megalapozott tudományos életpályához. A tanévben megrendezett intézményi Tudományos és Művészeti Diákköri Konferenciákon minden karunk képviseltette magát. A rendezvények lebonyolítása során hasznosítottuk TDK-szervezői tapasztalatainkat. A 2022/23-as tanévben két intézményi TDK konferenciát szerveztünk, amelyek 2022. november 23-án és 2023. április 26-án kerültek megrendezésre.
A 2022/2023-as tanév őszi félévében felkészítő képzéseket szerveztünk a TDK iránt érdeklődő hallgatók számára a tudományos írásmű készítésének folyamatáról és hatásos előadási módjáról. A képzésekre 5 alkalommal került sor szerda délutánonként, összesen 20 órában. A felkészítéseket különböző karok oktatói tartották. Valamint kétnapos felkészítő képzést tartottunk a 2022/2023-as tanév tavaszi félévében az OTDK-ra jutott hallgatóknak.
A támogatás segítségével megszervezésre került 2022. november 23-án az intézményi Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencia, illetve a Tehetségnap, vagyis a TDK-hoz kapcsolódó programok egész napos rendezvénysorozattá való kibővítése. A Konferencia ünnepélyes megnyitója az Egyetem Művészeti Karos hallgatóinak előadásával indult, majd Dr. Konczosné Prof. Dr. Szombathelyi Márta ETDT elnök mondott köszöntőt. A Konferencián résztvevő 297 egyetemi hallgató 43 szekció keretében összesen 295 előadáson mutatta be tudományos vagy művészeti területen elért eredményeit. A szekcióülésekkel párhuzamosan ún. pánikoldó programok zajlottak, amelyek keretében önmenedzselés és személyiségfejlesztő workshopon vehettek részt a hallgatók.
A TDK-n 42 hallgatónak első díj, 35 hallgatónak második díj, 16 hallgatónak harmadik díj és 51 hallgatónak különdíj került kiosztásra. A Konferencián 151 pályamunka szerzett jogosultságot a 2023 tavaszán megrendezésre kerülő Országos Tudományos és Művészeti Diákköri Konferenciára.
A Tehetségnap keretében különböző előadókat hívtunk meg többek között Dr. Toldi Ottót (a Klímapolitikai Intézet vezető kutatója, az MCC Győr előadója), aki Simon Gáborral (SZE Fizika és Kémia Tanszék oktatója) beszélgetett az Energetikai kihívásokról. Az előadások mellett kiállítás megnyitóra, könyvbemutatóra, kvízre, és kerekasztalbeszélgetésre is sor került.
A tavaszi félévben 2023. április 26-án került megrendezésre az intézményi Diákköri Konferencia. A Konferencián részt vevő 205 egyetemi hallgató 27 szekció keretében összesen 219 előadáson mutatta be tudományos vagy művészeti területen elért eredményeit. A Konferencián 33 első díj, 27 második díj, 19 harmadik díj és 37 hallgatónak különdíj került kiosztásra. A tavaszi félévben 58 pályamunka szerzett jogosultságot a 37. OTDK-ra.
2023. február 17-18-án kétnapos OTDK felkészítőt szerveztünk az OTDK-ra jutott és nevezett hallgatóknak. A két nap alatt többek között előadástechnikai tréningen vehettek részt, ahol bemutatásra került 1-1 prezentáció, majd ezt közösen elemezték a jelenlévők a trénerrel. Megismerték az adott szekció szóbeli követelményeit, továbbá előadhatták prezentációjukat kis csoportokban. A csoporttagok kérdéseket, javaslatokat tettek egymásnak, ezzel is fejlesztve a szóbeli előadás minőségét.
A Széchenyi István Egyetem diákjai közül 231 fő vett részt az OTDK-n 195 pályamunkával. Ebből 76 fő részesült díjazásban 62 előadással. 16 munka ért el első helyezést, 14 db második, 14 db harmadik és 18 munka nyert különdíjat. Egyetemünk szervezte az OTDK megnyitóját 2023. április 3-án Győrben, majd szervezte az Állam- és Jogtudományi Szekciót április 3-5-ig.
Az OTDK sikereket egy gála ünnepséggel zártuk 2023. május 10-én, ahol a nyertes hallgatókat és konzulenseiket köszöntöttük és ismertük el eredményes munkájukat.
Az OTDK-n szereplő hallgatók tudományos publikációiból válogatott kötetet szerkesztünk (Optimi Nostri). Ennek online formában történő megjelentetése
A tanév során számos esetben szerveztünk toborzó programokat. Ezek közül kiemelten:
- Gólyahét 2022. aug. 3 nap SZE központi Campus: a gólyáknak csoportonként motivációs előadás és kreatív feladat
- Szervezeti Nyílt Nap 2022. ősz során SZE központi Campus motivációs előadás és kreatív feladat
- Nyitott Kapuk január 17. SZE központi Campus motivációs előadás és kreatív feladat
- Installáció az aulában március-május 3 hónap SZE központi Campus Az OTDK-ra jutott hallgatók és konzulenseik témáinak kreatív design-ban megjelentetése
- OTDK Gála 2023. május 10. 16.00-18.00 SZE Hangversenyterem, OTDK-n részt vett hallgatók és konzulenseik köszöntése
A Pályázat fontos eleme volt a középiskolások bevonása az egyetemi tudományos tevékenységbe. Ennek több formája is megvalósult. Az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar tíz oktatója 2022. szeptember és november között oktatói mentorálással segítette agrár középiskolások felkészítése a novemberi TDK napra. Ennek eredményeként 7 középiskolából 17 diák, a Középiskolás Állattudományi Szekcióban 8, a Középiskolás Növénytudományi Szekcióban 9 diák mutatta be prezentációban a kutatása eredményeit. A zsűrizésben szerepet vállaltak Kisalföldi Agrárszakképzési Centrum vezetői, a résztvevő iskolák vezetői, oktatói, továbbá a SZE oktatói. Az előadások és az eredményhirdetés között a diákok szakmai előadáson vehettek részt. A középiskolások bevonását szolgálta a szakmai látogatás szervezése/lebonyolítása, amelynek keretében 2022. októberében 3 középiskola diákjai látogattak el a SZE AKMK-ra. Szakmai programok vettek részt és ismerkedtek az egyetemi élettel.
Eseményeinket, információkat, felhívásokat, eredményeket folyamatosan kommunikáltuk a honlapunkon (tdk.sze.hu), a központi Tehetségfalon, továbbá a Neptunon keresztül, a kari titkárságok és az ETDT kari tagjainak segítségével.
Győr, 2023. július 30.