Galéria

Eseménynaptár

Nincs megjelenítendő esemény!

Beszámoló az NTP-HTTSZ-23-A-0006 pályázati azonosítószámú

SZE Tehetségsegítő Tanács fejlesztése című projektről

A 2014-ben megalakult Széchenyi Egyetem Tehetségsegítő Tanács (SZETT) a tehetséggondozás vezető testületeként a tehetséggondozást egyetemi szinten összehangolja és reprezentálja, a SZE tehetséggondozási rendszerét képviseli. A Tehetségsegítő Tanács közös platformot jelent, amely a tehetségmenedzsment feladatait egyeztetve, egymás között megosztva, közösen végzi.

Célul tűzte ki minél szélesebb körben való megismertetését a hallgatók, diákok és a vállalati szféra képviselőinek körében. Valamint a tagszervezetek jó gyakorlatainak felismerését és bevezetését támogatta az elmúlt években.

 

A projekt ideje alatt két fórumot tartott a jó gyakorlatok megismerése céljából és a féléves célok, határidők meghatározására. Ezek 2023. augusztus 31-én és 2024. január 31-én kerültek megrendezésre.

hts1.jpg hts2.jpg

Rövid távú célunk az volt, hogy a Tehetségsegítő Tanács működését szélesebb körben megismerjék helyi szinten, illetve az egyes programelemekhez tartozó koncentrált folyamatok hatására az intézmény tehetséggondozási tevékenység szinergiáinak növelése, számszerű növekedést eredményezve az öntevékeny csapatok létszámában és tehetséggondozó programok eredményeiben. A Tanács a pályázat zárásakor az ETDT-n kívül 40 SZE tagszervezettel működött együtt.

 

A Tanács minél szélesebb körben való megismerését az általunk szervezett Tehetségnap biztosította rengeteg színes programmal. Megcéloztunk egyetemi hallgatókat, középiskolásokat és általános iskolásokat is 2023. november 29-én. A Tehetségnapot összekötöttük a TDK Konferenciával, így minden új élményre vágyó fiatalt meg tudtunk szólítani ezen a napon.

A Tehetségnap keretében különböző előadókat, trénereket, csoportokat hívtunk meg az alábbi programokra: Érzékenyítő színházi előadás; Rejtvényfejtő verseny; Laborlátogatások; Tréning: A stressz az élet sava, borsa; Mesterséges intelligencia előnyei, hátrányai-pódiumbeszélgetés; Egészségügyi szabadulószoba; Pro Scientia Aranyérmes kerekasztalbeszélgetés; Mestertanár Aranyérmesek előadásai. Az előadások sor került Könyvtári körbevezetésre és a középiskolás szekció diákjai a Mobilis interaktív terében vettek részt kiállításon, valamint fizikai kísérleti bemutatón a Konferencia eredményhirdetését megelőzően.

hts3.jpg hts4.jpg
hts5.jpg hts6.jpg

  A Tehetségnap keretein belül megrendezésre került a Turizmus Olimpia is. Ezt a programot először szervezte meg a Turizmus és Vendéglátás Tanszék. Népszerűnek bizonyult, összesen 10 csapat vett részt 67 fővel. A versenyzők 3 játékos feladatban mérték össze szakmai tudásukat az értékes nyereményekért. A Turizmus Olimpia fővédnöke Bődi Ivett, a Karrier a turizmusban projekt vezetője volt. De számos a turizmusban fontos szerepet betöltő zsűritagot is köszöntöttünk a rendezvényen, ezzel is motiválva a hallgatókat a tudományos munkára.

hts7.jpg hts8.jpg

A közös munka sikeresebbé, gördülékenyebbé tétele érdekében 2024. május 30-án egy kihelyezett csoportos szupervízióra került sor. A programon a résztvevők megoszthatták tapasztalataikat, javaslataikat a tehetséggondozásról és jobban megismerkedhettek egymással. Úgy gondoljuk, hogy fontos a tagok közötti kapcsolat szorosabbra fűzése az új lehetőségek, új tagszervezetek, új kapcsolatok bevonása céljából. A program az Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karán valósult meg, ezzel kicsit kiszakítva a hétköznapi forgatagból a résztvevőket, ami egy nyitottabb légkört eredményezett. A helyszín lehetőséget adott arra is, hogy e kar tehetséggondozó tevékenységét, a műhelyeket és kompetencia központokat a tanács tagjai közelről is megismerjék.

hts9.jpg hts10.jpg
hts11.jpg hts12.jpg

A Tehetségsegítő Tanács egyben a szakkollégiumok összefogó szerve is, így 2024 februárjában sor került egy Szakkollégiumi fórumra, ahol a programigazgatók megismerhették jobban egymást, valamint megoszthatták egymással jó gyakorlataikat. A program során bemutatkozott az Egyetem legfiatalabb, tizenegyedik, szakkollégiuma, a SZESAT Interdiszciplináris Szakkollégium. A program féléves összehívása szükséges számukra, ezért a februári időpont óta többször is megrendezésre került a Fórum.

 

SZETT Tehetségalap

  1. szeptember 10-én a Széchenyi István Egyetem Tehetségsegítő Tanácsa létrehozta a Tehetségalapot. Melyre a tehetséges egyetemisták pályázhatnak a felmerülő plusz költségeik mérséklésének okán például egy konferencia részvételi díjjal kapcsolatban. Az ösztöndíjra pályázni folyamatosan lehet, az elbírálást évente négyszer végzi el a Tanács. A hallgatók az alábbi témákban tudnak pályázni: kutatás, publikálás, versenyeken való részvétel. A pályázás feltétele SZE nappali tagozatos hallgatói jogviszony. A 2023/24-es tanévben 18 hallgatót tudtunk támogatni a Tehetségalapból.

 

 

Kapcsolat más tehetségszervezetekkel:

  • Matthias Corvinus Collegium Győr az idén kapcsolódott be a Tehetségsegítő Tanács munkájába. Az együttműködés jegyében a Tanács által szervezett Tehetségnapon mindig számíthatunk az általuk megtartott színvonalas előadásokra. ezeken mindig szívesen vesznek részt a Széchenyis diákok.
  • Kárpát-medencei Tehetségsegítő Tanácsok Kollégiumával (KMTTK) való együttműködés jött létre 2022-ben. A Kollégium tagjaként a SZETT részt vesz a folyamatos kommunikációban, információáramlásban és tapasztalatcserében a Kollégium által szervezett fórumokon. Általuk a Tanács kapcsolatba került az ország más területein tevékenykedő tanácsokkal. A fórumokon az általuk megosztott jó gyakorlatok mindig nagyon hasznosak a SZETT munkájának gördülékenyebbé tételéhez.
  • Magyar Tehetséggondozó Társaság több tagozatában is képviseljük az Egyetemet. A „Tehetséggondozás a felsőoktatásban” szerkesztés alatt levő kötetükbe tanulmányt írtunk „A Széchenyi István Egyetem tehetségszervezetei: tehetségmenedzsment a hallgatói kiválóságért” címmel