BESZÁMOLÓ a NTP-HTTSZ-20-0011 pályázati azonosítószámú SZETT projektről

A DESIGN-LAB Program célja a hallgatói innovációk támogatása, a tehetséges építészhallgatók kiemelése, segítése, és design kompetenciájuk fejlesztése. Partnerként a GYSEV Győr Sopron Ebenfurt Vasúttársaság Zrt. és Győr Megyei Jogú Város Önkormányzat vezetőivel dolgoztunk azon, hogy diákjainkkal a városi élet és közlekedés (akut, krónikus, és különleges) építészeti és design kérdéseire válaszokat keressünk. Az együttműködéssel az volt a szándékunk, hogy 1. a diákok helyi szakemberekkel közösen gondolkozzanak a helyi közösség kulturális és szociális problémáin, 2. valós helyzeteken és hiteles témákon dolgozzanak, akár projekt jelleggel, akár innovatív jellegű önálló kutatással, 3. szabad alkotói környezetben, szakmai mentorálással kibontakozzanak a művészeti tehetséggel is rendelkező tehetséges építészhallgatók. A programhoz csatlakozó tehetségsegítő szakemberek egyéni és csoportos konzultációval segítik a hallgatók validálható ötleteinek kifejlesztését. A teammunka - közös esetmegbeszélések - helyszíni bejárással, vetített képes prezentációkkal és műhelybeszélgetésekkel egészült ki. A szakmai együttműködésben résztvevő, az GYSEV Zrt. részéről delegált szupervizorok folyamatos konzultációs lehetőséggel támogatják a tehetséges diákok előrehaladását, miközben növelik a versenyképességüket, valamint elősegítik kapcsolatépítésüket a helyi civilekkel és vállalkozókkal. Az alkotói programban résztvevő tehetségek a program lezárultával Junior Mentorrá válnak, mely révén a program következő szakaszában, mint csoportvezetők koordinálhatják a következő tehetségígéretek fejlődését. A DESIGN-LAB célja, hogy a diákok elmélyülten dolgozzanak, megfelelő anyagokat és eszközöket használjanak kreatív ötleteik kidolgozásához. A tervezési folyamat, designanalízis, és megvalósítás széleskörű kommunikálásához megfelelő technikai felszerelés álljon rendelkezésükre. A műhelytevékenység (fab-lab) legyen alkalmas a designötletek manuális és digitális modellezésére, szerkesztésére, tesztelésére, a munkafolyamatok digitális rögzítésére, és az eredmények jó minőségű dokumentálására.

A műhely támogatja az építész-tehetségek kibontakoztatását, designszemléletű innovációit gazdasági társaságok bevonásával. A programban résztvevő tehetséges diákokat ösztönözzük az innovációra, az eredményes design és alkalmazott művészeti alkotómunkára. Cél, hogy az építészhallgatók design kompetenciái és tervezési eredményei közvetlenül hasznosuljanak Győr városában, valamint a térségben működő gazdasági szervezetek, és a lakosság számára egyaránt.

Az Egyetemi Innovációs Ökoszisztéma részeként a helyi szakemberek és az egyetemi kutatók közötti információáramlást a programban jelölt szakmai fórumokon tettük lehetővé. Ezen túl a program weboldalán és a közösségi felületen kialakított zárt információs csoportban (messenger) működik a szakmai információáramlás.  A program szakmai vezetése proaktívan részt vesz a települési fejlesztésekkel kapcsolatos eseményeken. A tehetségsegítők közötti kommunikációt irányított szakmai fórummal, konzultációval tesszük gördülékennyé.

A tehetségműhely működése, tevékenysége, a tehetséggondozás módszertana  a DESIGN-LAB weboldalán került publikálásra, valamint az eseményeket követő helyi és egyetemi média felületein. A nemzetközi szakmai megjelenést lehetővé téve, elsősorban a videomegosztó portálon kerülnek megjelenésre a programon készített design tematikájú videók.

A Városházán és a Mobilis Interaktív Kiállítóközpontban rendezett szakmai fórumon, designbemutatón kerültek bemutatásra a program keretében készült hallgatói munkák.

A programunkról bővebben: www.designmuterem.com

A Design-LAB két alkalommal tartott nyílvános designbemutatót a diákok számára, ahol a partnerekkel  eredményes diskurzus alakult ki. Az első designbemutató rendezvény a Győri Városháza dísztermében zajlott, ahol a városvezetés, a Polgármester, Alpolgármester, Főépítész személyes részvételével, valamint az Egyetem szakembereinek támogató jelenléte mellett a diákok bemutatták designötleteiket. A járványhelyzet miatt a diákok online, videoközvetítéssel, voltak jelen.  A második designbemutatót a GYSEV Zrt. szakembereivel, vezetőivel együtt, immár személyes jelenléttel szerveztük a Mobilis Interaktív Kiállítási Központban.

A tavaszi Tudományos Diákköri Konferencia, Műszaki OTDK ideje alatt online kiálítótérben rendeztünk kiállítást a győri városi projektekből. Az őszi TDK és Tehetségnap idején nagyszabású térinstallációt készítettünk az egyetemi központi aulában, “Nyitunk a világra” címmel, és egy performansszal invitáltuk a nemzetközi diákokat a TDK programsorozatra és résztvételre.

Programjaink:

1. Szeptember 8. Kick off meeting partnertalálkozó, Témaindító bemutatkozás, partner és témaegyeztetés
  2. Szeptember 15. Design Safari,Győr-Belváros design problématérkép összeállítása
  3. Szeptember 22. Szakvezetett terepmunka,  Helyszín és problémaanalízis
  4. Szeptember 29. Műhelymunka
  5. Október 15. Boldizsár Tamás designer előadása, vállalati kapcsolatok és együttműködési lehetőségek áttekintés
  6. Október 20. Koncepciótervek prezentálása

2020.November 3. Műhelymunka

2020.November 10. Műhelymunka

1. Január 14. OPEN-DESIGN-LAB Győr Városháza/ Online Designbörze, szakemberek és civilek fóruma
  2. Április 22-24. OPEN-DESIGN-LAB MAXWHERE, Digitális design kiállítás, 35. Műszaki Tudományos OTDK program része
  3. Október 5. Vállalati kapcsolatok és együttműködési lehetőségek áttekintése Rosta Csaba éptész előadása  RAS Kft.
  4. Október 12. Koncepciótervek prezentálása diákok és szakemberek találkozója (GYSEV)
  5. Október 19. Mobilis Interaktív Kiállítási Központ Műhelytér szakmai elemzés, megbeszélés, visszacsatolás

2021.November 2. Műhelymunka és látogatás a Mobilis Interaktív Kiállítási Központ Műhelytérben

2021.November 9. Műhelymunka