BESZÁMOLÓ a NTP-HTTSZ-20-0011 pályázati azonosítószámú SZETT projektről
BESZÁMOLÓ a NTP-HTTSZ-20-0011 pályázati azonosítószámú SZETT projektről
A DESIGN-LAB Program célja a hallgatói innovációk támogatása, a tehetséges építészhallgatók kiemelése, segítése, és design kompetenciájuk fejlesztése. Partnerként a GYSEV Győr Sopron Ebenfurt Vasúttársaság Zrt. és Győr Megyei Jogú Város Önkormányzat vezetőivel dolgoztunk azon, hogy diákjainkkal a városi élet és közlekedés (akut, krónikus, és különleges) építészeti és design kérdéseire válaszokat keressünk. Az együttműködéssel az volt a szándékunk, hogy 1. a diákok helyi szakemberekkel közösen gondolkozzanak a helyi közösség kulturális és szociális problémáin, 2. valós helyzeteken és hiteles témákon dolgozzanak, akár projekt jelleggel, akár innovatív jellegű önálló kutatással, 3. szabad alkotói környezetben, szakmai mentorálással kibontakozzanak a művészeti tehetséggel is rendelkező tehetséges építészhallgatók. A programhoz csatlakozó tehetségsegítő szakemberek egyéni és csoportos konzultációval segítik a hallgatók validálható ötleteinek kifejlesztését. A teammunka - közös esetmegbeszélések - helyszíni bejárással, vetített képes prezentációkkal és műhelybeszélgetésekkel egészült ki. A szakmai együttműködésben résztvevő, az GYSEV Zrt. részéről delegált szupervizorok folyamatos konzultációs lehetőséggel támogatják a tehetséges diákok előrehaladását, miközben növelik a versenyképességüket, valamint elősegítik kapcsolatépítésüket a helyi civilekkel és vállalkozókkal. Az alkotói programban résztvevő tehetségek a program lezárultával Junior Mentorrá válnak, mely révén a program következő szakaszában, mint csoportvezetők koordinálhatják a következő tehetségígéretek fejlődését. A DESIGN-LAB célja, hogy a diákok elmélyülten dolgozzanak, megfelelő anyagokat és eszközöket használjanak kreatív ötleteik kidolgozásához. A tervezési folyamat, designanalízis, és megvalósítás széleskörű kommunikálásához megfelelő technikai felszerelés álljon rendelkezésükre. A műhelytevékenység (fab-lab) legyen alkalmas a designötletek manuális és digitális modellezésére, szerkesztésére, tesztelésére, a munkafolyamatok digitális rögzítésére, és az eredmények jó minőségű dokumentálására.
A műhely támogatja az építész-tehetségek kibontakoztatását, designszemléletű innovációit gazdasági társaságok bevonásával. A programban résztvevő tehetséges diákokat ösztönözzük az innovációra, az eredményes design és alkalmazott művészeti alkotómunkára. Cél, hogy az építészhallgatók design kompetenciái és tervezési eredményei közvetlenül hasznosuljanak Győr városában, valamint a térségben működő gazdasági szervezetek, és a lakosság számára egyaránt.
Az Egyetemi Innovációs Ökoszisztéma részeként a helyi szakemberek és az egyetemi kutatók közötti információáramlást a programban jelölt szakmai fórumokon tettük lehetővé. Ezen túl a program weboldalán és a közösségi felületen kialakított zárt információs csoportban (messenger) működik a szakmai információáramlás. A program szakmai vezetése proaktívan részt vesz a települési fejlesztésekkel kapcsolatos eseményeken. A tehetségsegítők közötti kommunikációt irányított szakmai fórummal, konzultációval tesszük gördülékennyé.
A tehetségműhely működése, tevékenysége, a tehetséggondozás módszertana a DESIGN-LAB weboldalán került publikálásra, valamint az eseményeket követő helyi és egyetemi média felületein. A nemzetközi szakmai megjelenést lehetővé téve, elsősorban a videomegosztó portálon kerülnek megjelenésre a programon készített design tematikájú videók.
A Városházán és a Mobilis Interaktív Kiállítóközpontban rendezett szakmai fórumon, designbemutatón kerültek bemutatásra a program keretében készült hallgatói munkák.
A programunkról bővebben: www.designmuterem.com
A Design-LAB két alkalommal tartott nyílvános designbemutatót a diákok számára, ahol a partnerekkel eredményes diskurzus alakult ki. Az első designbemutató rendezvény a Győri Városháza dísztermében zajlott, ahol a városvezetés, a Polgármester, Alpolgármester, Főépítész személyes részvételével, valamint az Egyetem szakembereinek támogató jelenléte mellett a diákok bemutatták designötleteiket. A járványhelyzet miatt a diákok online, videoközvetítéssel, voltak jelen. A második designbemutatót a GYSEV Zrt. szakembereivel, vezetőivel együtt, immár személyes jelenléttel szerveztük a Mobilis Interaktív Kiállítási Központban.
A tavaszi Tudományos Diákköri Konferencia, Műszaki OTDK ideje alatt online kiálítótérben rendeztünk kiállítást a győri városi projektekből. Az őszi TDK és Tehetségnap idején nagyszabású térinstallációt készítettünk az egyetemi központi aulában, “Nyitunk a világra” címmel, és egy performansszal invitáltuk a nemzetközi diákokat a TDK programsorozatra és résztvételre.
Programjaink:
- Szeptember 8. Kick off meeting partnertalálkozó, Témaindító bemutatkozás, partner és témaegyeztetés
- Szeptember 15. Design Safari,Győr-Belváros design problématérkép összeállítása
- Szeptember 22. Szakvezetett terepmunka, Helyszín és problémaanalízis
- Szeptember 29. Műhelymunka
- Október 15. Boldizsár Tamás designer előadása, vállalati kapcsolatok és együttműködési lehetőségek áttekintés
- Október 20. Koncepciótervek prezentálása
2020.November 3. Műhelymunka
2020.November 10. Műhelymunka
- Január 14. OPEN-DESIGN-LAB Győr Városháza/ Online Designbörze, szakemberek és civilek fóruma
- Április 22-24. OPEN-DESIGN-LAB MAXWHERE, Digitális design kiállítás, 35. Műszaki Tudományos OTDK program része
- Október 5. Vállalati kapcsolatok és együttműködési lehetőségek áttekintése Rosta Csaba éptész előadása RAS Kft.
- Október 12. Koncepciótervek prezentálása diákok és szakemberek találkozója (GYSEV)
- Október 19. Mobilis Interaktív Kiállítási Központ Műhelytér szakmai elemzés, megbeszélés, visszacsatolás
2021.November 2. Műhelymunka és látogatás a Mobilis Interaktív Kiállítási Központ Műhelytérben
2021.November 9. Műhelymunka
2021.November 21. TDK "Nyitunk a világra" installációépítés és kiállítás
2021.December 15. Designbemutató, diákok és szakemberek találkozója (GYSEV)
2022. Január 11. OPEN-DESIGN-LAB Mobilis Interaktív Kiállítási Központ Műhelytér Designbörze, szakemberek és civilek fóruma
Bejegyzések elérhetőek: https://www.designmuterem.com/blog
Képek: